Jazda figurowa

Poniżej przedstawiamy program nauczania w ramach zajęć z jazdy figurowej. Zajęcia dedykujemy osobom, które bez strachu poruszają się po tafli, czują się pewnie jadąc na jednej nodze przodem i tyłem, na krawędziach, hamujące oraz te które już mają za sobą pierwsze podskoki na lodzie.

Najlepiej ukończyć u nas kurs dla średniozaawansowanych przed dołączeniem do zajęć z jazdy figurowej, jednak nie jest to konieczne.Uczący się powinni pamiętać, że czas, w którym udaje się opanować wymienione poniżej elementy, zależy od wieku osoby uczącej się, jej indywidualnych predyspozycji oraz liczby godzin samodzielnych ćwiczeń poza naszymi zajęciami. W ciągu ośmiu zajęć uczącym zwykle udaje się opanować materiał z pierwszych 10 punktów poniższej listy, jednak niektóre osoby będą na to potrzebowały dwóch sezonów. Opanowanie wszystkich poniższych elementów zajmuje zwykle kilka lat przy regularnych ćwiczeniach. Ta nauka to jednak wielka prawda, i dzięki temu ten sport nie ma prawa się znudzić nigdy!

Zapisującym się na zajęcia oczywiście pomożemy wybrać grupę o odpowiednim poziomie zaawansowania. Osoby, które nie ukończyły u nas kursu dla średniozaawansowanych poprosimy o zaprezentowanie swoich umiejętności przed dołączeniem do jednej z grup jazdy figurowej.

Program nauczania w ramach zajęć z jazdy figurowej

 1. Krok łyżwiarski
 2. Elementy jazdy szkolnej (półłuki, trójki, trójki walcowe)
 3. Podstawowe kroki łyżwiarskie, doskonalenie jazdy na krawędziach, przekładanki przodem i tyłem
 4. Arabeski
 5. Spirale
 6. Cyrkle
 7. Wejścia do piruetów
 8. Piruet stany
 9. Skoki obunóż na obie nogi i na jedną nogę
 10. Trójka skakana
 11. Sekwencje kroków łyżwiarskich
 12. Piruety (stany, śruba, siadany, waga, rotacyjny)
 13. Nauka skoków: toe-loop, salchow, rittberger
 14. Twizzle
 15. Piruety ze zmianą pozycji ciała
 16. Nauka skoków: flip, lutz, aksel
 17. Kombinacje skoków